Kwiatowo mi...Bardzo dziękuję pani Teresie Kidawa za posadzenie nowych kwiatów - pelargonii - na placu przed kościołem. Przed Domem Parafialnym kwitną natomiast już rośliny bardziej cieniolubne - niecierpki.

Wiosenne smardzeGrzyby można znaleźć wszędzie. Nawet na wiosnę i w imiejscu tak nietypowym, jak podjazd pod Dom Parafialny. A w dodatku są to tak rzadkie grzyby, jak smardze. Inne nazwy to smorz czy zmarszcz.

Po prostu wiosna (galeria)Wiosna to szczególna pora roku. Wszystko po zimowym uśpieniu budzi się do życia na nowo. Szczególnie widać to w sadzie. Trawa osłabiona zimowym mrozem znów nabiera intensywnych kolorów. Na drzewach pojawiają się zgonione przez jesienny wiatr liście, a gdy liście zadomowią się już na dobre, obok nich, a nawet przed nimi, wyrastają małe pąki kwiatów. Te z kolei dojrzewają wraz ze słońcem. Kiedy intensywnie przygrzewa, pąki rozchylają się i pięknieją.

Grób Pański w parafii RodakiPrezentujemy dekoracje Grobu Pańskiego w kościołach naszego dekanatu.

BratkiPrzed kościołem w skrzynkach zakwitły bratki. To jedne z pierwszych kwiatków, które wytrzymują wiosenną, zmienną aurę. "Bóg zapłać" za to dzieło paniom Barbarze Wojnar i Teresie Kidawa.

„Ciemnica” czyli ołtarz wystawieniaMiejsce przechowywania Najświętszego Sakramentu od końca liturgii Wieczerzy Pańskiej do początku liturgii Męki Pańskiej, w Polsce powszechnie nazywane „ciemnicą”, to tzw. „ołtarz wystawienia”, miejsce adoracji i dziękczynienia Bogu za dar ustanowienia Eucharystii.

WiosnaChoć jeszcze nieśmiało, z daleka, choć z nocnymi przymrozkami, powoli zbliża się Pani Wiosna. Dowód: przed Domem Parafialnym już pojawiły się pierwsze kwiatki…

Zima na chwilę wróciłaI znów zrobiło się biało. Piątkowy śnieg spowodował, że znów trzeba było sobie przypomnieć o łopatach do odśnieżania. Prognozy mówią jednak, że to tylko chwilowe. W poniedziałek będzie już 5 do 7 stopni na plusie...

SzopkaNasza szopka i świąteczne dekoracje Anno Domini 2015.

Adwentowe symboleCzterotygodniowy czas Adwentu, który nie jest okresem pokuty, ale radosnego oczekiwania, obfituje w zwyczaje i symbole. Jest podobny do całego ludzkiego życia, które jest oczekiwaniem na pełne spotkanie z Bogiem.

CiemiernikPrzetrwał remont Domu Parafialnego. I choć na liściach ma plamy po farbie i tynku, zakwitł w całej okazałości. Przed plebanią pojawiły się nietypowe o tej porze roku kwiaty. Roślina nazywa się ciemiernik i korzysta z wyjątkowo, na razie, łagodnej jesieni. W poprzednich latach często kwitła wczesną wiosną.

Listopadowo kolorowoListopadowo się zrobiło w naszym kościele. Wszystko dzięki m.in. kolorowym liściom przywiezionym przez Barbarę i Jarosława Zarębskich aż spod Wolbromia. Do tego kwiaty i znicze kojarzące się z zadumą cmentarną i figura Zmartwychwstałego Chrystusa, która razem z paschałem przypomina, że śmierć prowadzi do zmartwychwstania.

Kiedy pada śnieg"Kiedy pada śnieg miliony serc mój radosny śpiew grzeje jak piec.
Kiedy pada, ciężka jest praca stróża, gdy śnieżek prószy, lecz nie bądź smutny stróżu.
Choć pensja jest nieduża, do góry uszy, po niżu zawsze idzie wyż" - śpiewali T-Raperzy.
A tak wygląda otoczenie kościoła, kiedy pada pierwszy śnieg.

ObrazNasza parafia nosi wezwanie Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej. Zatem w prezbiterium musi być obraz Patronki. I jest. Warto mu się przyjrzeć nieco bliżej...

Święcenie ziół – zwyczaj stary i ciągle żywyUroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół. Stąd też i o tym święcie liturgicznym popularnie mówi się, że jest to dzień „Matki Boskiej Zielnej”. W naszym kościele dzięki Barbarze i Jarosławowi Zarembskim przed ołtarzem jest stosowna dekoracja.