Pierwszy śniegSpadł pierwszy śnieg. Listopadowe słońce szybko go jednak rozpuściło...

Na oktawę Wszystkich ŚwiętychTradycyjnie na Wszystkich Świętych i oktawę tego święta w kościele pojawiła się specjalna dekoracja.

Cmentarz wieczorową porąW dzień Wszystkich Świętych cmentarz chyba najpiękniej wygląda wieczorem…

CiemiernikInne kwiaty już gotowe na zimę. A ten, przeciwnie, rozchyla swe płatki do resztek jesiennego słońca. Ciemiernik. Przed plebanią kwitnie zawsze pod koniec października lub w listopadzie.

TęczaW Starym Testamencie tęcza stała się symbolem przymierza między Panem Bogiem a ludźmi, znakiem Bożego błogosławieństwa. Mam nadzieję, że to samo oznacza tęcza, jaka 21 sierpnia pojawiła się nad naszym kościołem od strony Ryczówka.

ZielnaDzisiaj każdy kwiatek woła: zabierz mnie do kościoła…

Baner, obraz i bratkiO tym, o czym należy pamiętać przypominają nowe elementy dekoracji na te dni: baner z peregrynującą figurą Matki Bożej Fatimskiej i obraz Miłosierdzia Bożego z czerwonymi i białymi promieniami (Krew i Woda). A wszystko zdobią piękne bukiety wewnątrz i bratki przed kościołem.

Zima wróciłaTemperatury bliskie zera, w nocy przymrozki, śnieg padający kilka godzin – tym przywitał nas poświąteczny tydzień. Widocznie Zima jeszcze nie chce odpoczywać. Dobrze, że według prognoz pod koniec tygodnia ma się znów ocieplać. Byle do Wiosny. Takiej prawdziwej...

Grób Pański AD. 2017Tegoroczna dekoracja Grobu Pańskiego w naszej parafii.

CiemnicaOłtarz Wystawienia czyli Ciemnica AD. 2017 w naszej parafii.

Chochołowskie krokusyChoć wiosna w górach jeszcze zagląda nieśmiało, a tatrzańskie granie pełne są śniegu, choć trawa jeszcze szara i zeschnięta, pamiętająca ubiegły rok, to są takie miejsca, gdzie jest kolorowo. Nawet bajecznie kolorowo. Oczywiście dominuje kolor Wielkiego Postu, czyli fioletowy. A wszystko dzięki krokusom, które szczególnie upodobały sobie Polanę Chochołowską.

W poszukiwaniu wiosnyStęsknieni ciepła, kolorów i kwiatów, szukamy pierwszych oznak wiosny. I oto spod szarości zeschniętych, jesiennych liści i uśpionej ziemi pojawiają się pierwsze małe kwiaty. Przed Domem Parafialnym i na zboczu Gołębińca spotkać można śnieżyczki (białe), przylaszczki (niebieskie, okrągłe płatki) i krokusy zwane szafranami (fioletowe), które rosną m.in. przed plebanią. Na krzewach są już też napęczniałe, zielone pąki. Zatem wiosna tuż, tuż…

W oczekiwaniu na wiosnęNiedługo rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Stosunkowo niedaleko, w Beskidach, zima jednak jeszcze w pełni...

KwiatyWiosna coraz bliżej. Świadczą o tym bukiety kwiatów, jakie od kilku dni pojawiły się w kościele. Jeden z nich wykonany jest z papieru przez p. Teresę Kidawa (kwiaty jak prawdziwe!). Drugi bukiet pod ambonką to kwiaty prawdziwe.

Gromniczna sypnęła puchemNiespodziankę nam zrobiła Matka Boża Gromniczna. W nocy drzewa i ulice 2 lutego przykrył obfity śnieg. Znów wyruszyć musiały na drogi pługi i piaskarki. I choć biały puch jest nietrwały, ponieważ temperatura w dzień dodatnia i szybko będzie topniał, warto go sobie utrwalić na zdjęciach.

Szopka

-Nasza szopka i świąteczne dekoracje Anno Domini 2016.

AdwentWszystko przychodzi o odpowiedniej godzinie. Jeśli ktoś potrafi czekać. Wtedy będzie to prawdziwe Boże Narodzenie. A na razie jest Adwent i adwentowy wieniec. Obok ołtarza stanęła dodatkowa świeca z niebieską wstążką - symbol Maryi. Jest też już roratnia plansza.

Zima"Przypłynęła chmura sina. Od północy wiatr zacina. Kot wyjść z domu nie ma chęci. Coś się tam na dworze święci!" - tak pisał Cz. Janczarski w wierszu o zimie. Ta przybyła już do nas. 28 listopada śnieg pokrył drzewa i trawniki. Na razie zatem zapominamy o słonecznym cieple...

Na 1 listopadaKościół, jak zwykle, przybrał specjalny wygląd na dzień Wszystkich Świętych i oktawę. Dzięki pani Basi z mężem JAROSŁAWEM pojawiły się jesienne liście, chryzantemy, znicze i oczywiście figura Zmartwychwstałego przypominająca, że jesteśmy powołani do Wieczności…

Wieńce dożynkoweObchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec niesiono do poświęcenia do świątyni.

Kolorowo, ziołowo i... warzywniePrzy różnych okazjach w roku święci się w kościołach kwiaty, zioła i zboża, ale najbardziej popularna jest Matka Boska Zielna - 15 sierpnia. Nie tylko dlatego, że w tym czasie kwitną prawie wszystkie zioła, lecz także przez nawiązanie do tego święta maryjnego. Już wczesne chrześcijaństwo znało legendę o tym, że Syn Boży wziął swoją Matkę do nieba, a apostołowie, otworzywszy grób, znaleźli w nim tylko róże. A tak jest u nas w kościele, dzięki dekoracji pani Basi.