Z Bożego Ciała: II ołtarzOjciec Święty Jan Paweł II napisał do wszystkich wiernych w 1998 r. List apostolski o świętowaniu niedzieli „Dies Domini”. List ten skierowany jest do ludzi wierzących, do biskupów, kapłanów i wiernych świeckich. Nie należy on do tej grupy dokumentów, w których papież zwraca się do „wszystkich ludzi dobrej woli". W tym dokumencie autorowi chodzi o apel do mojego i twojego sumienia: co my katolicy robimy ze swoją niedzielą? Jak ją świętujemy? Jak ją świętuje każda chrześcijańska rodzina?

Z Bożego Ciała: I ołtarzW pewną niedzielę w poznańskich supermarketach pojawili się młodzi ludzie w pomarańczowych koszulkach. Z przodu wzrok przyciągał intrygujący napis: „Nawet świstak w niedzielę nie zwija”, zaś napis na plecach wyjaśniał, o co chodziło w tej akcji: „Po trzecie: dzień święty święcić …i dać szansę świętowania innym”. Happening zorganizowano po to, by zwrócić uwagę kupujących – w większości ochrzczonych w Kościele Katolickim – na problem świętowania dnia świętego. Trzecie przykazanie Boże przypomina: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Dlaczego i w jaki sposób mamy to robić?

VI katecheza fatimskaW związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. Mottem czerwcowego rozważania są słowa skierowane przez Matkę Bożą 13 czerwca 1917 r. do Łucji: "Nigdy cię nie opuszczę, Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która zaprowadzi cię do Boga".

Katecheza Fatimska 5"Zawierzając się po synowsku Maryi, chrześcijanin przyjmuje Matkę Chrystusa i wprowadza Ją w to wszystko, co stanowi jego własne życie". "Jestem człowiekiem zawierzenia". Św. Jan Paweł II.

IV Katecheza Fatimska„Człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Bóg natomiast patrzy na serce” (1 Sm 16,7).

III Katecheza FatimskaW związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie co miesiąc na stronie publikujemy kolejną część cyklu Katechez Fatimskich. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "Byliśmy odkupieni krwią, czy możemy się zbawić nie cierpiąc?" - myśl św. Brata Alberta jest mottem marcowego rozważania.

II katecheza fatimskaRozpoczęliśmy publikację cyklu Katechez Fatimskich w związku z przeżywaną w tym roku setną rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Autorem rozważań jest ks. Mariusz Dydak. "A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?" - cytat z Ewangelii św. Łukasza jest mottem lutowego rozważania zatytułowanego "Objawienia maryjne".

Katecheza Fatimska 1„Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna” (Hbr 1, 1-2)

Katecheza 11: Zamknięte drzwi – otwarte serceDzisiejszą niedzielą kończymy w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, ale na dzisiejszej niedzieli nie kończy się czas Miłosierdzia. Starożytni chrześcijanie, pisząc o Chrystusie Królu Wszechświata jako Początku i Końcu, Alfie i Omedze, literę Alfa pisali dużą literą, a literę Omega – oznaczającą koniec, małą literą. W ten sposób dawali do zrozumienie, że dla nich każdy koniec jest nowym początkiem i że do końca nie należy ostatnie słowo.

X Katecheza jubileuszowaW przeżywanym obecnie Roku Jubileuszowym Miłosierdzia zapraszamy do lektury cyklu katechez pod hasłem "Miłosierni jak Ojciec". Autorem rozważań jest ks. Mirosław Tosza ze Wspólnoty Betlejem w Jaworznie, który dzieli się refleksjami z Drogi Pojednania - traktorkowej i pieszej pielgrzymki do Lisieux.

Katecheza Jubileuszowa1. Jubileuszowa Droga Pojednania
Kochani Bracia i Siostry, ta Jubileuszowe rozważanie powstało w drodze do Lisieux, miejsca w którym żyła św. Teresa od Dzieciątka Jezus. W sierpniu wyruszyliśmy na Jubileuszową Pielgrzymkę wraz z osobami bezdomnym i ubogimi z jaworznickiego "Betlejem". Czterej ubodzy idą pieszo, dziennie pokonując  ok. 30 km a przez 2 miesiące marszu prawie 1800 km.  Trzy tygodnie później wyruszyliśmy za nimi małymi traktorkami, tak jak kiedyś, ponad 20 lat temu wyruszył pewien starszy człowiek o imieniu Alvin, by pogodzić się że swoim bratem, do którego nie odzywał się 10 lat.

Katecheza 8: Chorych nawiedzać  1. Młodzi w gościnie.

Już za kilka dni będziemy gościć w naszych domach i parafiach młodych z całego świata, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Będziemy mogli przyjąć wraz z nimi błogosławieństwo gościnności, doświadczyć bogactwa i entuzjazmu wiary, wzajemnie się poznać i obdarować.  „Gość w dom – Bóg w dom”, to przekonanie ma biblijne i ewangeliczne korzenie: „Byłem przybyszem a przyjęliście Mnie…”.

Katecheza 7: Podróżnych w dom przyjąć1. Podróżnych w dom przyjąć - oto kolejny uczynek miłosierny co do ciała.
Kilkanaście lat temu, w początkach tworzenia naszej wspólnoty „Betlejem” przyjęliśmy do domu bezdomnego Andrzeja. Stanął w drzwiach i z niezwykłą szczerością powiedział: Mam na imię Andrzej, od siedmiu lat jestem bezdomnym, choruję na raka i chciałbym umrzeć w jakimś domu.

VI katecheza jubileuszowa: nagich przyodziaćW przeżywanym obecnie Roku Jubileuszowym Miłosierdzia zapraszamy do lektury kolejnego cyklu katechez pod hasłem "Miłosierni jak Ojciec". Obecne rozważanie poświęcone jest uczynkowi miłosierdzia "Nagich przyodziać".

Katecheza 5: Głodni i spragnieni„Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to sposobem na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia. Przepowiadanie Jezusa przedstawia te uczynki miłosierdzia, abyśmy mogli poznać, czy żyjemy jak Jego uczniowie, czy też nie”.(MV 13)