Diecezja sosnowiecka przygotowuje się do przyjęcia uczestników ŚDMAustralia, Tajwan, Boliwia, Ghana - przedstawiciele tych krajów będą gościć w diecezji sosnowieckiej w tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Specjalnie powołana grupa do organizacji tego wydarzenia spotkała się 30 czerwca, by omówić stan przygotowań.

- Na razie mamy zgłoszenia nieoficjalne, bowiem dopiero 26 lipca ruszy strona internetowa, gdzie będą mogły się rejestrować grupy młodych ludzi, którzy będą chcieli uczestniczyć w ŚDM - wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski, który koordynuje przygotowania w diecezji sosnowieckiej. - Już działa u nas biuro zajmujące się organizacją wydarzenia, jest też strona internetowa (smds.pl) i profil na Facebook'u - dodaje. Z nieoficjalnych rozmów wiadomo, że do Sosnowca przyjadą Czesi, Francuzi, przedstawiciele odległych zakątków Rosji, ale również mieszkańcy Australii, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Ghany, Brazylii, czy Boliwii. Będzie też tysiącosobowa grupa Rzymian. W sumie diecezja przyjmie około 5 tys. osób.

Zgłosiły się już pierwsze rodziny, które chcą przyjąć na tydzień gości ŚDM. Na terenie diecezji znajduje się lotnisko w Pyrzowicach, które także ma być bazą dla lotów czarterowych. Pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach zadeklarowali daleko idącą pomoc. Będzie więc Śląska Karta Pielgrzyma, dzięki której goście będą mogli poruszać się na terenie województwa środkami komunikacji publicznej, ale również z instytucji kulturalnych czy np. aquaparków. - Pielgrzymom zza granicy zaproponujemy wizytę w Obozie Zagłady w Oświęcimiu i około 10 - kilometrową pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę, o co zresztą sami proszą - wylicza ks. Jarosław Kwiecień z diecezjalnego biura organizacyjnego. Głównym punktem tygodnia w diecezji będzie spotkanie na Placu Papieskim. Obok Mszy św. planowany jest tu Festiwal Młodych. Prawdopodobnie na dwóch scenach wystąpią artyści z diecezji i przedstawiciele młodzieży, która przyjedzie.

Dni Młodzieży w Diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca 2016 roku. Wtedy w diecezji sosnowieckiej będzie przebywać ponad pięć tysięcy młodych ludzi z całego świata. Młodzież, która odwiedzi naszą diecezję przebywać będzie u rodzin. To jedyna okazja, która już się prawdopodobnie nigdy nie powtórzy, by okazać staropolską gościnność i poznać siłę młodości przedstawicieli różnych krajów i kontynentów.

kjk