Historia parafiiParafia NMP Częstochowskiej i św. Marka Ewangelisty w Rodakach została erygowana 2 sierpnia 1958 r. Jednak dekret informujący o tym wydarzeniu został odczytany 24 sierpnia. I to właśnie tę datę wierni przyjmują za moment powstania wspólnoty.

Nowa świątynia

Pierwszą świątynią w Rodakach był zabytkowy kościół modrzewiowy św. Marka Ewangelisty zbudowany tu w 1601 r. W latach 1972-82 wzniesiono nową, murowaną świątynię. Poświęcona została w 1986 r. przez bp Mieczysława Jaworskiego. Projektantem nowego kościoła był prof. Witold Cęckiewicz (ten sam, który zaprojektował Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Kościół ozdobiły rzeźby prof. Wincentego Kućmy i witraże prof. Makarewicza. Rodaki mają szczęście do ciekawych konstrukcji. Zachowany do naszych czasów drewniany kościół to majstersztyk sztuki ciesielskiej, zaś nowa murowana świątynia również zachwyca kształtem - jest bowiem zbudowana w kształcie dzwonu położonego na ziemi. Najlepiej widać to od wschodniej strony. Ale to nie koniec architektonicznych nowinek. Jak żaden kościół w diecezji, ten w Rodakach jest przeszklony - tzn. fronton i ściana prezbiterium stanowi konstrukcję stalowo-szklaną. Nowy kościół zlokalizowano u zbiegu dróg rodacko-ryczówkowskiej i olkusko-zawierciańskiej. Ten układ dróg rzutował także na układ kościoła, który wznosi się przy ścianie frontowej na wysokość 20m aby w części prezbiterium zejść na 8m wysokości. Długość kościoła - 36m, szerokość jest zmienna i wynosi odpowiednio 24m przy froncie i 12 przy ścianie ołtarzowej.

Przez pierwsze 20 lat w parafii pracował ks. Jan Brożek, zaś od 1 stycznia 1978r. proboszczem parafii był ks. Stefan Walusiński. Od 1 lipca 2012 roku parafią kieruje ks. Jarosław Kwiecień.

Cienie i blaski

Ale 50 lat to nie tylko chlubne karty. W 2007r. pijany wandal z Olkusza podłożył ogień w zakrystii, przedsionku z tablicami elektrycznymi i w bibliotece. Parafianie okazali wielką ofiarność i pomoc w remoncie. Pieniędzy wystarczyło także na konserwację dachu świątyni. W latach 2013 - 2015 przeprowadzony został gruntowny remont plebanii, w tym wymiana dachu, rekonstrukcja I piętra i ocieplenie.

Drewniana perła Jury

Niewielka parafia w Rodakach obok efektownego architektonicznie kościoła parafialnego może pochwalić się jeszcze jedną świątynią - drewnianą.

Drewniany kościółek w formie do dziś istniejącej został zbudowany ok. 1601r., lecz należy przypuszczać, na podstawie analizy architektonicznej, że część ołtarzowa jest starsza. Całość ma 14m długości, szerokość prezbiterium wynosi 5,5m. Od północy znajduje się zakrystia i otwarte soboty - czyli zadaszenia.

Nie na darmo kościółek w Rodakach nazywany jest "Drewnianą Perłą Jury". Budowla została w 2001r. wpisana na listę zabytkowych obiektów drewnianych i włączona do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Datą szczególną w historii kościółka jest marzec 1928 r. kiedy to w wyniku zaprószenia ognia przez bawiące się dzieci we wsi wybuchł wielki pożar. Spłonęły wszystkie drewniane, kryte słomą chaty. Ocalenie z pożogi drewnianej świątyni uznano za cudowne wydarzenie. Kościółek znajduje się około 800 metrów od świątyni parafialnej (od wejścia na prawo).