Kuchnia nasza powszednia: szarlotkaTradycyjna polska szarlotka, słodka, do jedzenia na zimno lub na ciepło, sama lub z lodami czy bitą śmietaną.

Potrzebujemy:

do masy jabłkowej:
2 do 3 kg jabłek (podobno najlepsze to antonówka lub szara reneta)
1/4 szklanki cukru (jeśli jabłka są słodkie, może być mniej)
1 cukier waniliowy
ok. 7 dag rodzynek
1 łyżeczka cynamonu

do ciasta:
3 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
kostka masła roślinnego lub margaryny do pieczenia
4 jaja
kilka łyżek bułki tartej

Zaczynamy od obrania jabłek ze skórki, podzielenia na ćwiartki, wydrążenia gniazda nasiennego. Obrane jabłka wrzucamy do sporego garnka, wsypujemy cukier i cukier waniliowy, wlewamy odrobinę wody i zaczynamy smażenie, z czasem dodając rodzynki i cynamon. Smażymy do uzyskania masy jabłkowej z kawałkami nierozgniecionych jabłek. Później garnek pozostawiamy do ostygnięcia.

Na stolnicę wysypujemy, przesiewając przez sitko, mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, 3/4 szklanki cukru, cukier waniliowy i nie twarde, ale też nie roztopione masło. Całość siekamy nożem. Dodajemy 3 żółtka i 1 jajo. Białka zostawiamy w lodówce. Zagniatamy ciasto. Dzielimy je na dwie nierówne części, zawijamy np. w folię i na godzinę obie kulki wkładamy do lodówki.

Po godzinie większą część ciasta rozwałkowujemy, najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Rozwałkowane ciasto wkładamy do nie za dużej formy do pieczenia, odklejamy wierzchnią warstwę papieru, nakłuwamy widelcem, a formę z ciastem wkładamy do lodówki.

Białka z trzech jajek ubijamy na pianę, dodajemy pozostałą część cukru (1/4 szklanki), dalej ubijamy, aż piana będzie sztywna, biała i błyszcząca.

Piekarnik nagrzewamy do ok. 175 stopni. W tym czasie formę z ciastem wyjmujemy z lodówki i wkładamy na 10 minut do piekarnika. Później można posypać ciasto kilkoma łyżkami bułki tartej.

Wykładamy masę jabłkową. Na wierzch kładziemy ubitą pianę z białek. Rozwałkowujemy drugą część ciasta i wykładamy na wierzch. Inna wersja przepisu proponuje, by zamiast rozwałkowywania ciasta, zetrzeć je na wierzch na tarce

Całość wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na 1 godzinę. Gdyby w trakcie pieczenia wierzch się za bardzo zarumienił, kładziemy kawałek folii aluminiowej.

Po upieczeniu czekamy, aż ciasto zupełnie ostygnie i posypujemy cukrem pudrem. Przed podaniem można kawałek szarlotki podgrzać w mikrofali i podać z kulką lodu lub bitą śmietaną. Smacznego.


przepis z 2015 r.