Przed Światowymi Dniami Młodzieży (6)Rok 2016 będzie bardzo bogaty w wydarzenia o charakterze religijnym. Będzie to bowiem w naszym kraju Rok Chrztu na pamiątkę 1050 rocznicy Chrztu Polski. Zgodnie z wolą papieża Franciszka obchodzić też będziemy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. A Polska i świat przeżyją Światowe Dni Młodzieży. Rozpocznie się też Sztafeta Modlitwy o Powołania. I o tym wszystkim mówili dziekani i duszpasterze młodzieży w czasie spotkania w Sosnowcu 31 października.

Bp Grzegorz Kaszak zaproponował, by 28 listopada do sosnowieckiej katedry przybyli przedstawiciele wszystkich naszych parafii. W czasie liturgii otrzymają świecę - symbol chrztu św. Dzień później świeca ta uroczyście zostanie wniesiona do naszych świątyń, by przypominać nasz chrzest.

Rok 2016 ma też być czasem modlitw o powołania. W tym roku akademickim przygotowanie do kapłaństwa rozpoczęły zaledwie trzy osoby. Na nic się zdadzą ludzkie wysiłki, jeśli Bóg nie będzie powoływał młodych ludzi do służbie w kapłaństwie i zakonie. Stąd pomysł Sztafety Modlitw o Powołania. Codziennie w jednej parafii modlić się będą wierni w tej intencji. Szczegóły są dopiero dogrywane.

8 grudnia w Kościele Powszechnym rozpocznie się Rok Miłosierdzia. Jest on kolejnym darem, którego znakiem będą szeroko otwarte Bramy Miłosierdzia. "Ojciec Święty upoważnia także biskupa diecezjalnego do wyznaczenia sanktuariów i innych kościołów o szczególnym znaczeniu, w których przez cały rok otworzona zostanie taka sama Brama Miłosierdzia" - czytamy w specjalnym dekrecie bp. Grzegorza Kaszaka, który został w tych dniach ogłoszony. Na mocy tego upoważnienia, aby dać możliwość przejścia przez Drzwi Święte, które staną się tym samym Bramą Miłosierdzia i by w ten sposób uzyskać odpust oraz duchowe łaski Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wyznaczone zostały następujące świątynie:

bazylika katedralną w Sosnowcu,
bazylika pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu,
bazylika pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej,
kolegiata pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie,
sanktuarium pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym,
kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi.

Ojciec Święty zaznaczył, że aby przeżyć i uzyskać odpust, wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa „na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia”. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z sakramentem pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” – napisał papież Franciszek.

Najwięcej czasu w czasie sosnowieckiego spotkania poświęcono oczywiście Światowym Dniom Młodzieży. Ale o tym już za tydzień…

kjk