Przed Światowymi Dniami Młodzieży (5)Diecezja sosnowiecka to 162 wspólnoty parafialne rozsiane na terenie 25 gmin. Coraz bardziej widać mobilizację przed Światowymi Dniami Młodzieży. Aktywnie w przygotowania włączają się parafie, ale także samorządowcy. Te pierwsze chcą zrobić wszystko, by Tydzień w Diecezji był wielkim wydarzeniem duchowym, ci drudzy, by stał się doskonałą okazją do promocji regionu.

Młodzież, która do nas przyjedzie, reprezentować będzie praktycznie wszystkie zakątki globu. Dla nich, a także dla gospodarzy przygotowywane są materiały promocyjne i informacyjne. Gminy mają dostarczyć odpowiednie teksty, produkowane są też tzw. roolup’y czyli składane stojaki z banerami informującymi o wydarzeniu. Znajdą się one we wszystkich kościołach oraz w wielu urzędach czy ośrodkach, które wyrażą takie pragnienie, by je ustawić. Jednym z pomysłów jest też przygotowanie specjalnej aplikacji internetowej, która będzie informować na bieżąco o wszystkim, co dotyczy Tygodnia w Diecezji i Światowych Dniach Młodzieży. Od wielu tygodni działa też strona internetowa www.smds.pl. Pojawiły się na niej już pierwsze teksty informacyjne w językach obcych.

Młodzież, która do nas przyjedzie, będzie chciała spędzić ten czas na modlitwie, ale też na różnego rodzaju aktywnościach. Będzie festiwal talentów z prezentacją na Placu Papieskim w Sosnowcu, zwiedzanie Oświęcimia czy mini - pielgrzymka piesza na Jasną Górę. Już widomo, że goście zza granicy pojadą do miejscowości Wrzosowa, by przejść 14 kilometrów 300 metrów na Jasną Górę.

W Sosnowcu na Placu Papieskim z kolei międzynarodowe spotkanie będzie nosiło tytuł „Miłość silniejsza, niż śmierć”. Goście będą bowiem po zwiedzaniu Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Będzie to czas świadectw przeplatanych muzyką i multimediami. Oczywiście zarys tego spotkania dopiero się tworzy, więc z każdym miesiącem będzie o nim wiadomo więcej. A dla młodzieży z naszej diecezji przygotowywane jest miasteczko namiotowe w Jerzmanowicach, by na spotkanie z papieżem Franciszkiem było jak najbliżej.

Najważniejsze terminy:

20 lipca 2016 (środa) - pielgrzymi z różnych zakątków świata będą przybywać do naszych parafii, wieczorem spotkanie zapoznawcze.

21 lipca (czwartek) - po śniadaniu w rodzinach, które będą gościć pielgrzymów i po porannej modlitwie w kościele będzie czas na program ustalony i przygotowane przez poszczególne dekanaty (zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, mecze, koncerty, rajdy...)

22 lipca (piątek) - początek dnia taki sam, później wyjazd do Wrzosowej na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę z Mszą Świętą na wałach. Wieczorem goście powrócą do rodzin.

23 lipca (sobota) - początek dnia jak poprzednio. Później wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie Obozu Zagłady. Po południu i wieczorem spotkanie centralne na Placu Papieskim w Sosnowcu z Mszą Świętą celebrowaną przez biskupa Grzegorza Kaszaka.

24 lipca (niedziela) - śniadanie u rodzin, Msza Święta ze wspólnotą parafialną, obiad i czas spędzony wspólnie z rodziną gospodarzy i zaproszonych przez nich gości.

25 lipca (poniedziałek) - po śniadaniu u rodzin i modlitwie goście zostaną pożegnani, by udać się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Program ten może oczywiście jeszcze ulec korektom. Ale to będzie czas gościnności, dawania świadectwa wiary i radości.

kjk