Sprawozdanie Duszpasterskie za 2013 r.Wstęp

Św. Augustyn rozważa w najsłynniejszej swojej książce pt. „Wyznania" różne aspekty czasu. Wypowiada pogląd, że jest on bezcenny, nierozłączny ze zmianą, stanowi pewien wymiar świata materialnego i wiąże się z przemijalnością. Teraźniejszość jest dla niego czasem zauważanym, choć nieuchwytnym, przeszłość jest tym, co się pamięta, a przyszłość tym, co się oczekuje. Z całą pewnością stwierdza zaś, że czas stworzył Bóg, który znajduje "się poza nim. Na pewno też czas jest darem od Stwórcy, który każdy z nas powinien dobrze wykorzystać. Dlatego chciałbym podsumować czas, który za nami, czyli minione dwanaście miesięcy 2013 roku.

Mieszkańcy

Parafia nasza liczy 1720 mieszkańców. Choć w oficjalnych dokumentach gminnych jest więcej, bardzo dużo mieszkań stoi pustych lub niektórzy członkowie rodzin wyemigrowali czasowo lub na stałe do pracy za granicą. Według moich obliczeń z ubiegłorocznej kolędy, w Ryczówku razem z wszystkimi mieszkańcami Rzeki odwiedziłem 294 rodziny, w Rodakach 227 rodzin. Jest też kilka, choć niewiele rodzin innego wyznania. Według statystyk w niedzielnej Mszy św. regularnie uczestniczy 34 procent mieszkańców Rodak i Ryczówka. Wypada się tylko modlić, by było ich jeszcze więcej.

Sakramenty i sakramentalia

W zakończonym 2013 roku w naszej parafii ochrzczonych zostało 20 dzieci: 10 z Ryczówka, 7 z Rodak i troje spoza parafii: z Belgii, Anglii i Krakowa. Do I Komunii św. przystąpiło 20 dzieci. Rozpoczął się także dwuletni cykl przygotowania młodzieży z szóstej klasy oraz klas gimnazjalnych do sakramentu bierzmowania. Zapowiedzi wygłoszone zostały dla 17 par. Na ślubnym kobiercu stanęło w naszej parafii 11 par. Do kilkudziesięciu osób chorych udałem się z pomocą pana organisty z Najśw. Sakramentem, sakramentem pokuty i namaszczeniem chorych.

Statystyki pogrzebowe są następujące: w sumie pogrzebów było, razem z tym, który odbędzie się 2 stycznia, 38. Pochowałem 16 osób z Ryczówka, 18 z Rodak i cztery osoby pochodzące z naszej parafii, a mieszkające ostatnio w Sosnowcu, Jaroszowcu, Olkuszu i na Pomorzu.

Wydarzenia

Miniony rok był bogaty w wydarzenia w naszej parafii. Trudno jest usystematyzować je według ważności. Niewątpliwie szerokim echem odbiły się dożynki wojewódzko - powiatowo - gminne 8 września, na które przybyły tysiące mieszkańców całego województwa małopolskiego. Mszę św. odprawił ks. bp Grzegorz Kaszak. Jak co roku przeżywaliśmy aż trzy odpusty: parafialny, św. Józefa w Ryczówku i św. Marka w Rodakach. Cieszę się, że stała grupa parafian uczestniczy od 2013 roku w środowych nabożeństwach do Matki Bożej Częstochowskiej. Moim marzeniem jest, byśmy gorliwiej włączali się w przygotowanie do Wielkanocy i Bożego Narodzenia poprzez udział w rekolekcjach. W minionym roku do świąt Zmartwychwstania Pańskiego przygotował nas ks. Gerard Małodobry, a do Bożego Narodzenia ks. Adrian Piętka. Obaj duchowni aktualnie pracują w Sosnowcu.

Parafia nasza jest parafią pieszych pielgrzymek. Przechodzą tu aż cztery z nich: wadowicka, góralska, krakowska i andrychowska. Uczestnicy ostatniej z nich przygotowali nam niezwykły prezent w postaci wieczornego koncertu muzyki rozrywkowej, jaki odbył się na placu kościelnym. W 2013 roku, 6 stycznia, koncertowała też z kolędami schola z Pilicy, a na Pasterce „Rodaczanie".

Zakończyła się też II edycja parafialnego konkursu plastycznego dla dzieci. Jego temat brzmiał: „Moja rodzina". Wyniki ogłosiliśmy na rekolekcjach adwentowych. Trwa też przygotowanie dzieci do I Komunii Św., a młodzieży do sakramentu bierzmowania.

Dwukrotnie w minionym roku pielgrzymowaliśmy autokarem do sanktuariów naszego kraju: do Kalwarii Zebrzydowskiej i do Matki Bożej Szczyrkowskiej.

Wspólnie modliliśmy się też o nowe powołania kapłańskie, uczestnicząc w Mszach św. prymicyjnych nowo wyświęconych księży. Odprawili je: z naszej, sosnowieckiej diecezji ks. Tobiasz Mazur, a z diecezji gliwickiej ks. Marcin Paś.

Plany

Kilka słów o planach na 2014 rok. Jest ich wiele. Na pewno 24 maja odbędzie się uroczystość I Komunii św. Rocznica tego wydarzenia dla dzieci z klasy III planowana jest na 18 maja. 31 maja odbędzie się odpust parafialny. 1 maja już dzisiaj zapraszam na odpust ku czci św. Józefa do Ryczówka. Odpust ku czci św. Marka odbędzie się natomiast 4 maja. I tu małe wyjaśnienie: ten odpust odbywa się zawsze w niedzielę po liturgicznym wspomnieniu patrona pierwszego, drewnianego kościółka w naszej parafii. W tym roku jest to jednak także dzień kanonizacji naszego wielkiego Papieża Jana Pawła II. Dlatego na odpust zapraszam tydzień później. Będziemy wtedy dziękować za Świętego Papieża, a także modlić się w intencji naszych strażaków, bo to również wspomnienie św. Floriana, ich patrona. Po Mszy św. przejdziemy w uroczystej procesji kilkaset metrów dalej, by poświęcić zrekonstruowaną figurę św. Antoniego, którą kiedyś namalował Wojciech Kossak.

Z innych planowanych wydarzeń na ten rok: już dzisiaj zapraszam na dwie pielgrzymki autokarowe: 31 maja do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic oraz 23 sierpnia na Święty Krzyż oraz innych miejsc, które odwiedzimy po drodze.

Remonty i modernizacje

Rok 2013 to mnóstwo remontów i modernizacji w naszej parafii. Z ważniejszych należy wymienić: oświetlenie krzyża na naszym kościele, który stał się jego swoistą wizytówką. Wymieniliśmy też żarówki na nowoczesne, energooszczędne, ledowe. Ścięte i przycięte też zostały drzewa, które m.in. zagrażały liniom energetycznym lub zacieniały mury kościoła i domu parafialnego. Przed wejściem do kościoła pojawiła się granitowa tablica z wezwaniem kościoła i godzinami Mszy św. w niedzielę. Tablica informacyjna pojawiła się także przed wejściem do domu parafialnego. Przed Bożym Narodzeniem powstała całkowicie nowa szopka, zastępując starą wysłużoną przez kilkadziesiąt lat. W zakrystii przybył nowy, biały ornat, pojawiły się nowe świece olejowe na ołtarzu. Naprawiona został cieknąca rynna przy kościele, naprawione też zostało zawieszenie dzwonów za kościołem oraz poprawiony pękający mur przy jednym wejść z kościele. Zburzone zostały wątpliwej urody toalety za kościołem. Wymienione zostały zniszczone i pęknięte okna w zakrystii, salce koło zakrystii i podziemiach kościoła. Naprawiona została elektronika sterowania dzwonu na wieży kościelnej. Wymieniona też została elektronika jednej z lamp oświetlającej kościół z zewnątrz. Przed kościołem pojawił się nowy krzyż misyjny. Założone zostały tzw. Księgi Wieczyste do prawie całego terenu należącego do parafii. Aktualnie trwa jeszcze jedno postępowanie administracyjne. W kancelarii parafialnej przeprowadzony został remont niektórych szaf. Prócz tego wykonach zostało szereg innych drobnych remontów i napraw. Dziękuję przy okazji wszystkim, którzy przez cały rok z olbrzymim poświęceniem sprzątają kościół i dekorują go kwiatami.

Najwięcej wysiłku pochłonął rozpoczęty remont budynku domu parafialnego. Najpierw w marcu, kwietniu i maju wymieniony został całkowicie dach, który groził tym, że za kilka lat się zapadnie. Obecnie pokryty jest gontem bitumicznym. W czerwcu i lipcu zburzone zostały stare, metalowo - szklane i zniszczone oba ganki i postawione nowe. Od listopada trwa natomiast remont piętra. Zerwane zostały stare, zgnite podłogi i wiórowa izolacja. Specjalistyczne firmy położyły nową instalację wodno - kanalizacyjną i zrobiły betonowe wylewki. Obecnie skuwane są tynki i kładzione nowe, a ponieważ ściany są bardzo nierówne, trzeba je doprowadzić do pionu. Wykonywana jest też nowa instalacja elektryczna. Relacje na bieżąco ukazują się na naszej parafialnej stronie internetowej.

Wszystkie wymienione prace kosztują oczywiście spore fundusze. Na razie nie mamy żadnych długów, choć zdaję sobie sprawę, że są one nieuniknione, by doprowadzić wszystkie remonty do końca. Wielkie „Bóg zapłać" raz jeszcze mieszkańcom parafii, którzy dbają o swój kościół. Za wszystkim modlimy się w czasie coniedzielnych Mszy św. za parafian. Dziękuję członkom Rady Parafialnej za zaangażowanie w prace przy parafii oraz zbiórki na jej rzecz. Dziękuję wszystkim murarzom, tynkarzom, elektrykom, sprzątającym, gotującym, wszystkim, którzy chcą pomagać słowem, poradą i ofiarą, wysiłkiem swoich rąk i umiejętnościami. Kościół i wszystkie budynki, które parafie tworzą są naszym wspólnym dobrem. Kiedyś budowali je wasi rodzice i dziadkowie, teraz musimy zadbać, by służyły następnym pokoleniom mieszkańców Rodak i Ryczówka.

Zakończenie

Jedna z religijnych piosenek głosi: Bóg dał czas na nadzieję / Czas na siew i czas na żniwa / Czas na taniec i śpiew / I na ciszę w kościołach widnych. / Dał Bóg czas, żeby kochać / Żeby domy budować na skale / Oto droga by iść / Co dzień dalej, dalej, dalej...

Pan Bóg dał nam czas. Kolejny dar od Stwórcy. Wszystkim: sobie i całej naszej wspólnocie parafialnej życzę, byśmy ten dar umieli i chcieli zawsze dobrze wykorzystać. Zarówno na tę zewnętrzną działalność, jak i na modlitwę. Niech parafia dalej staje się coraz bardziej naszym drugim domem. Amen.

ks. Jarosław Kwiecień