Strażackie święto

Strażacy ze wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Klucze oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej przybyli 11 maja do Ryczówka. Przed remizą odbyła się uroczystość poświęcenia nowego wozu OSP Ryczówek i 90 rocznicy powstania OSP Rodaki. Mszę św. celebrowali: ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz parafii Rodaki i ks. Marek Plebanek, proboszcz z Kwaśniowa, który wygłosił Słowo Boże. W czasie strażackiej gali był też czas na odznaczenia i podziękowanie druhnom i druhom za ich poświęcenie w czasie ratowania mienia i zdrowia mieszkańców. Szczególnie mocno podkreślał to wójt Klucz Norbert Bień. Resztę niech opowiedzą zdjęcia.

Uroczystości rozpoczęły się o 12.30 zbiórką pododdziałów, pocztów sztandarowych i delegacji przed szkołą w Ryczówku. Następnie wszyscy udali się na Mszę św. która odbyła się przed remizą strażacką. Mszę św. celebrowali: ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz parafii Rodaki i ks. Marek Plebanek, proboszcz z Kwaśniowa i zarazem kapelan OSP z Gminy Klucze. Po mszy nastąpiło uroczyste otwarcie obchodów i złożenie meldunku o rozpoczęciu mł. bryg. Michałowi Polakowi. Wyróżnieni strażacy otrzymali odznaczenia. Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” brązowy otrzymała druhna Karolina Janda. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: Marcin Osuch i Michał Sadowski. Odznakę „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej” otrzymał: Adam Myszor oraz Marek Dąbrowski. Kulminacyjnym punktem uroczystości było przekazanie kluczyków od nowego samochodu strażakom z Ryczówka. Kluczyki z rąk Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia odebrał Naczelnik OSP Ryczówek Tomasz Hyla. Zgodnie z potrzebami jednostki OSP Ryczówek samochód jest przystosowany do prowadzenia działań gaśniczych jak również ratowniczych. Pojazd przystosowany jest do obsługi przez 6 osobową załogę i posiada na swoim wyposażeniu agregat wysokociśnieniowy wraz ze zbiornikiem na wodę i pianę, maszt oświetleniowy oraz wyciągarkę. Ponadto na samochodzie został zamontowany sprzęt hydrauliczny do prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych, zestaw medyczny PSP R1, sprzęt techniczny w postaci pił spalinowych, oraz wielu innych narzędzi. (Kedar)