Ogłoszenia duszpasterskie na 28 kwietnia 2019, odpust św. Marka

1. W tym tygodniu: dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia, dzisiejsza taca przeznaczona jest na dzieła Caritas. W środę wspomnienie św. Józefa;  2 maja (czwartek) Dzień Flagi RP, warto pamiętać o wywieszeniu naszych narodowych flag przed domami; w piątek – uroczystość NMP Królowej Polski, to także święto Konstytucji 3 Maja – Msze św. tak, jak w niedzielę, z racji uroczystości nie obowiązuje post; w sobotę – wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona m.in. strażaków. W przyszłą niedzielę modlić się będziemy o nowe powołania do naszego Seminarium Duchownego. Taca przeznaczona będzie także na seminarium.

2. Odpust ku czci św. Józefa na placu przed remizą w Ryczówku lub, w razie niepogody, w świetlicy 1 maja (środa) w samo południe. Zapraszam mieszkańców obu naszych wiosek, strażaków, Koła Gospodyń, ministrantów, gości. W środę po południu nie ma Mszy św. w kościele parafialnym, jest natomiast o godz. 8.30 z wystawieniem i Litanią do Matki Bożej.

3. Zapraszam na nabożeństwa majowe: w środę po Mszy św. o 8.30; w piątek i sobotę po Mszy św. o godz. 18.00 i w niedzielę po Mszy św. o 16.00. Litanię do Matki Bożej będziemy śpiewać przed wystawionym Najśw. Sakramentem. Pani Barbara Zarębska zaprasza też na majowe w czwartek o 17.00 do kościoła św. Marka.

4. Polecam gorąco nowe numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.

5. Bardzo dziękuję ks. Markowi Gąsiorkowi za dzisiejsze przewodniczenie Mszy św. odpustowej w kościele św. Marka. Dziękuję także wszystkim, którzy przez cały rok dbają o nasz zabytkowy kościółek. Czynimy starania, by w najbliższych miesiącach przeprowadzić pewne zabiegi konserwatorskie w tym obiekcie.

6. A Marek to imię męskie pochodzenia łacińskiego, jedno z najstarszych imion rzymskich. I wiadomo, że gdy Marek z deszczem przychodzi, posuchę w lecie rodzi. Koniec kwietnia to czas, kiedy wiosna już w pełni rozkwita (stąd też pochodzi nazwa tego miesiąca – od kwitnących kwiatów i drzew), jare zboże zostało zasiane. Mówi o tym przysłowie: „Przed Świętego Marka sieje się ostatnia jarka”. Tego dnia należało wstrzymywać się od wszelkich prac polowych, szczególnie orki, aby „woły nie wyschły na szczapę”. Wszystkim Solenizantom i Gościom życzę wielu Bożych łask. Zwłaszcza, że przed nami długi weekend. Szczęść Boże!