Przed Światowymi Dniami Młodzieży (3)Choć do Światowych Dni Młodzieży pozostało ponad 250 dni, cały czas trwają intensywne do nich przygotowania. Również w diecezji sosnowieckiej. Swoje spotkania ma komitet organizacyjny, coraz aktywniej włączają się w nie także samorządy 25 gmin leżących na terenie diecezji. 15 października w takim roboczym spotkaniu wziął też udział bp Grzegorz Kaszak. Delegaci samorządów, którzy przybyli do Kurii, mogli dowiedzieć się o przewidywanej ilości gości z zagranicy dla poszczególnych gmin oraz możliwości włączenia się w program i działania promocyjne.

Do chwili obecnej na tydzień w naszej diecezji zapisało się już 4 200 osób w 38 grupach. Poza reprezentantami krajów europejskich (m.in. Włochy, Hiszpania, Francja, Ukraina) gościć będziemy młodzież ze wszystkich kontynentów: m.in. Australia, USA, Ekwador, Boliwia, Brunei (państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, graniczy z Malezją, na 372 tys. mieszkańców, katolików jest zaledwie 5 %, można więc powiedzieć, że na ŚDM przyjeżdża znacząca część z nich), Indie, Tajwan, Rosja, Nigeria.

Choć w większości nie wiadomo jeszcze, które narodowości trafią do poszczególnych miast, samorządowcy otrzymali już przewidywaną ilość osób dla poszczególnych gmin. I tak Sosnowiec przyjmie nieco ponad 2 tysiące pielgrzymów, Dąbrowa Górnicza – ponad 1 100, Jaworzno – niemal 800, a Będzin prawie 560. Powyżej stu osób trafi także do gmin Olkusz (438), Czeladź (312), Wolbrom (197), a także Klucze, Łazy,  Bobrowniki i Siewierz. Oczywiście liczby te mogą nieznacznie ulec zmianie w sytuacji, kiedy nie uda się zebrać liczby, na jaką diecezja się przygotowuje, czyli 6 tysięcy osób.

Samorządowcy zostali także poproszeni o zaangażowanie w organizację pierwszego z pełnych dni pobytu (czwartek, 21 lipca 2016), który jest "Dniem w dekanatach". W jego ramach mogą odbywać się rozgrywki sportowe, koncerty, marsze, zwiedzanie lokalnych atrakcji itp. Zaangażowanie samorządowców to przede wszystkim udostępnienie obiektów i sprzętu niezbędnego do organizacji tych wydarzeń. Szczegóły z władzami dogrywać będą w najbliższym czasie księża dziekani.

- Pokażcie i wypromujcie swój region! Macie piękne zabytki i wspaniałą okolicę – mówił bp Grzegorz Kaszak. Podkreślono także, że wszystkie wydarzenia objęte programem otwarte są dla wszystkich – nie tylko osób wierzących i nie tylko dla młodzieży.

Przypominano także, że każdy z przybyszów otrzyma informator o całej diecezji, do którego gminy przekażą informacje promocyjne. Istnieje także możliwość, aby w ramach pakietu diecezjalnego, który otrzymają uczestnicy, weszły gadżety promocyjne miast. Przypomniano też o konkursie na zespoły, które wystąpią podczas koncertu na Placu Papieskim. - Zaprezentujmy całemu światu talenty naszej młodzieży – zachęcał biskup.

Nawiązując do promocji zachęcano także do ustawiania w miejscach publicznych roll-upów promujących Światowe Dni Młodzieży wśród mieszkańców. W najbliższych tygodniach trafią one także do wszystkich kościołów w diecezji.

Jeszcze przed spotkaniem z samorządowcami odbyło się posiedzenie diecezjalnego komitetu organizacyjnego. Poza dopinaniem programu całego wydarzenia i spotkania kulminacyjnego na Placu Papieskim dyskutowano także o szczegółach oferty dla naszej młodzieży podczas wydarzeń centralnych w Krakowie. Na granicy diecezji, w Jerzmanowicach, powstanie diecezjalne miasteczko Światowych Dni Młodzieży, z którego młodzież będzie mogła bez trudu dojeżdżać na wydarzenia z udziałem papieża Franciszka. Szczegóły są dopiero omawiane. Na bieżąco informuje o nich strona www.smds.pl.

jc/kjk
(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)