Ogłoszenia duszpasterskie na 3 marca 2019

1. Komunikat Biskupa Sosnowieckiego:
„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). Słowa, które Jezus skierował do apostołów, świadczą o tym, że Dobry Pasterz zawsze troszczy się o swoje owce. Robi wszystko, aby „miały życie i miały je w obfitości” (J 10, 10). Jednocześnie zachęca nas do nieustannej prośby o tych, którzy będą kontynuować Jego misję, aby Ewangelia była głoszona ludziom wszystkich czasów. Zbliżający się okres czterdziestu dni Wielkiego Postu niech będzie, w każdej wspólnocie parafialnej naszej diecezji, czasem modlitwy i pokuty w intencji nowych powołań kapłańskich do diecezjalnego seminarium, pod hasłem: „Razem szturmujemy niebo”. Prosimy kapłanów, osoby życia konsekrowanego oraz wszystkich parafian o włączenie się w to dzieło. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji nowych powołań. Zachęcamy do wpisania już dzisiaj swojego imienia i nazwiska oraz wybranej daty na przygotowanej liście, którą Ksiądz Proboszcz w Wielki Czwartek złoży w duchowym darze od parafii w sosnowieckiej katedrze.

W związku z powyższym komunikatem informuję, że w Środę Popielcową będzie wystawiona lista, gdzie można wpisać swoje imię i nazwisko oraz wybrany Dzień Wielkiego Postu, w który będziemy modlić się i pościć, prosząc o dar powołania do kapłaństwa z naszej diecezji. Lista będzie w Wielki Czwartek złożona w czasie Mszy Krzyżma w sosnowieckiej katedrze.

2. Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy czas szczególnie wytężonej modlitwy, postu i jałmużny. Wielki Post rozpoczniemy mocnym akcentem: posypaniem głów popiołem w czasie Mszy św. o 9.00 lub 17.00. Do książeczki do nabożeństwa można zabrać odrobinę popiołu, ale tylko dla chorych i starszych, którzy nie mogą dotrzeć do świątyni. W piątek pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 16.30. Zapraszam wszystkich: dorosłych, młodzież i dzieci. Zostajemy oczywiście na Mszy św., która jest wypełnieniem tego, co te nabożeństwo opisuje czyli Ofiary Chrystusa. W niedzielę z kolei zapraszam na godzinę 8.00, na śpiewane nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.

3. Mają zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński: Michał Mędrek z Dłużca i Milena Saczyńska z Ryczówka; Paweł Bretner z Ryczówka i Anna Swędzioł, także z Ryczówka.

4. Nauczyciele i uczniowie szkoły w Kluczach serdecznie zapraszają na zbiórkę krwi „Kropla Miłości”, która odbędzie się 9 marca (sobota) w godz. 9.00 – 13.00 w sali gimnastycznej (wejście od strony basenu).

5. Bardzo dziękuję Józefowi Domagale za zdemontowanie płotu przed kościołem św. Marka, który przegnił i przewrócił się, stając się zagrożeniem dla przejeżdżających samochodów.

6. Rodziców i opiekunów zachęcam do podjęcia troski o uczestnictwo dzieci i młodzieży w niedzielnej Eucharystii. Oczywiście najlepszy jest osobisty przykład. W przyszłą niedzielę o 11.00 zapraszam na spotkanie rodziców i dzieci przygotowujące się do I Komunii św.

7. Już dzisiaj zapraszam na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic w sobotę 15 czerwca. Szczegóły podam za trzy tygodnie czyli 24 marca.

8. Zapraszam do lektury nowych numerów tygodników „Niedziela”, „Gość Niedzielny” i miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”.

9. Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W poniedziałek święto św. Kazimierza, Królewicza. Wtorek to ostatni dzień przed Wielkim Postem, tzw. „Śledzik”. Później jest Środa Popielcowa i Msze św. o 9.00 i 17.00. W piątek Droga Krzyżowa o 16.30, a w przyszłą niedzielę Gorzkie Żale przed wystawionym Najśw. Sakramentem o godz. 8.00.

10. Zocha mówi do swego męża Józka:
- Józek, zostaliśmy zaproszeni na bal maskowy.

- Ja nie idę, bo nie mam się za co przebrać
- Najlepiej nie pij - nikt cię nie pozna.

Życzę błogosławionych i radosnych ostatnich dni karnawału i pełnego refleksji wejścia w Wielki Post. Szczęść Boże!