Już jesieńKalendarzowa jesień rozpoczęła się dokładnie w środę 23 września o godzinie 10.21 i potrwa do 22 grudnia. To również moment rozpoczęcia astronomicznej jesieni. Dni będą krótsze, a temperatury powietrza niższe. Pierwszego dnia kalendarzowej jesieni wschód Słońca nastąpił o godz. 6.21. Zachód natomiast będziemy mogli oglądać już o godz. 18.35. Kalendarzowa jesień potrwa 3 miesiące, aż do 22 grudnia, kiedy rozpocznie się kalendarzowa zima. To wówczas nastąpi najkrótszy dzień w roku, kiedy Słońce wzejdzie około godz. 7.40, a zajdzie już około godz. 15.20. Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi trochę wcześniej, bo w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października. Wtedy przesuniemy zegarki z godz. 3 na godz. 2.

Jednym z głównych czynników, które dostarczają ludziom energii jest ilość emitowanego słońca. Początek jesieni to zapowiedź mniejszej ilości światła. Nie dość, że słońce będzie świecić krócej, to jeszcze spadnie temperatura. Ubytek światła spowoduje z kolei wzrost produkcji melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za senność i uczucie zmęczenia. Nie zapomnijmy także o słońcu - im więcej czasu spędzimy przy naturalnym świetle, tym więcej energii zyskamy.

Już na samym początku astronomicznej jesieni, bowiem 28 września, będzie okazja zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie ono widoczne w początkowej fazie, przy zachodzie Księżyca. Zaćmienie będzie o tyle szczególne, że Księżyc będzie znajdował się wtedy w perygeum, czyli najbliższym punkcie swoje orbity dookoła Ziemi, co spowoduje, że w trakcie pełni wyda nam się wyjątkowo duży i jasny. Jesienią można także zobaczyć na niebie spadające gwiazdy z rojów meteorów takich, jak Drakonidy (maksimum około 9 października), Orionidy (maksimum 21 października), Leonidy (maksimum 18 listopada), a przede wszystkim Geminidy z maksimum 14 grudnia, które są uznawane za najobfitszy rój meteorów nieba północnego.