"Mszalne" miejsce pod Turbaczem

W miniony poniedziałek miałem tę radość po raz pierwszy być w Gorcach i wejść na ich najwyższy szczyt: Turbacz (okolice Rabki). Niedaleko szczytu znajduje się miejsce niezwykłe: połączenie szałasu pasterskiego z ołtarzem. To pamiątka pewnego wydarzenia.

13 - 22 września 1953 r. ks. Karol Wojtyła oraz młodzi naukowcy i studenci z Krakowa (razem 12 osób) wędrowali trasą: od Suchej Beskidzkiej do Krynicy. 17 września nocowali na sianie, w największym na Hali Turbacz szałasie na Polanie Filasowej. Rano ks. Wojtyła odprawił Mszę św. we wrotach szałasu, zwrócony twarzą do jej uczestników. W miejscu tym stoi dziś Szałasowy Ołtarz. Co roku na zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich, odprawiana jest tutaj, zawsze w trzecią niedzielę września.

Każdemu życzę uczestniczyć w takich niezwykłych Mszach św. czyli Eucharystiach. Ale przecież każda Msza św. jest super niezwykła.

A jak jest w Gorcach?