Ślub ChrystusaW jednym z kościołów widziałem obraz bardzo specyficzny, choć głęboko teologiczny. Większość ludzi albo przechodziła obok niego obojętnie, albo nie rozumiała, o co w nim chodzi. Obraz przedstawiał obrzęd małżeństwa. Ale tym, który błogosławił małżonków był Bóg Ojciec, a małżonkami byli Pan Jezus i Kościół. Po Polsku słowo „kościół” ma dwa znaczenia: budynku i wspólnoty ludzi; po łacinie słowo „Kościół” tłumaczone jest na „Ecclesia”, jest rodzaju żeńskiego. Stąd na tym obrazie Kościół przedstawiony został jako kobieta.

Pan Jezus ukochał założony przez siebie Kościół. Ze wszystkimi jego wadami i ludzkimi niedoskonałościami. Chciałoby się powiedzieć: obyśmy my mieli choć trochę tej miłości do Kościoła. By chcieć w nim być, mieć czas i chęć na zaangażowanie w Kościół.

Zaślubiny Chrystusa z Kościołem

obraz Andrzeja Stecha (XVII w.) w krużganku katedry w Pelplinie