O RodakachRodaki - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w północnej części gminy Klucze, przy drodze wojewódzkiej nr 791 Olkusz - Zawiercie, w paśmie Krajobrazowego Parku Orlich Gniazd.

W  latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Z najwyższego wzniesienia - Świniuszki (487 m n.p.m.) - roztacza się widok na Pustynię Błędowską i ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Na zboczu Świniuszki znajduje się jaskinia, zaliczana do jednych z najgłębszych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wieś otacza obszar lesisty usiany ostańcami, poprzecinany skalistymi dolinkami, stanowiący szlak turystyczny i rowerowy, jest to teren do wspinaczek i dla grotołazów. (Wikipedia)

Rodaki - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim, w gminie Klucze.
Położenie GPS - 50°24' N 19°32' E
Kod pocztowy 32-310

Rodaki znajdują się:

Na skraju Jury Krakowsko ? Częstochowskiej, w enklawie chronionego krajobrazu
U stóp Pasma Smoleńsko - Niegowonickiego na wysokości 358 ? 403 m n. p. m.
W lesistej kotlinie otoczonej wzgórzami, z których najwyższe jest wzniesienie Świniuszka 487 m n. p. m.
W północnej części gminy Klucze i powiatu olkuskiego
Na styku dwóch województw ? małopolskiego i śląskiego
Na pograniczu gmin Klucze i Ogrodzieniec
Przy drodze wojewódzkiej prowadzącej z Olkusza do Zawiercia