Ogłoszenia duszpasterskie na 23 kwietnia 2017 r., Niedziela Miłosierdzia

1. Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego. Rozpoczyna ona Tydzień Miłosierdzia. Zamiast kazania po każdej Mszy św. przed wystawionym Najśw. Sakramentem będziemy odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego. W parafiach na terenie całej Polski są zbierane ofiary do puszek. Fundusze zostaną przekazane potrzebującym Syryjczykom. Zbiórka będzie wyrazem solidarności z narodem syryjskim, szczególnie w niemal całkowicie zniszczonym Aleppo.

2. Dzisiaj także rozpoczynamy peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej w naszych domach. Figury zostaną przekazane rodzinom w czasie Mszy św. o godz. 16.00.

Otwórzmy przed Maryją drzwi naszych domów i mieszkań. Skorzystajmy z tych wyjątkowych odwiedzin, wypraszając potrzebne łaski dla naszych rodzin. Przyjmijmy Jej fatimskie orędzie. Niech czas odwiedzin naszych rodzin przez Maryję pomoże nam doświadczać matczynej miłości Maryi.

W dniach peregrynacji umawiamy się na przekazanie figury z rodziną po sąsiedzku (po tej samej stronie ulicy lub po drugiej stronie). Około godz. 19.00 następuje przekazanie figury na ulicy i ustawienie w przygotowanym miejscu: stół nakryty białym obrusem, dwie świece zapalane na czas modlitwy (proszę nie zapomnieć później zgasić), kwiaty. Wspólną modlitwę ułatwi dołączony modlitewnik. Z całą rodziną odmawiamy różaniec, można zaśpiewać Apel Jasnogórski, zaprosić do modlitwy znajomych lub sąsiadów, pomodlić się indywidualnie itd. Na zakończenie pobytu Maryi w znaku figury można się wpisać do pamiątkowej Kroniki, którą również (razem z modlitewnikiem) przekazujemy sąsiedniej rodzinie. W intencji rodzin przyjmujących figurę Matki Bożej modlić się będziemy w czasie Mszy św. w środy. Bóg zapłać za ofiary! Zapraszam wtedy do kościoła! Jan Paweł II powiedział: „Fatima pomaga nam zobaczyć rękę Boga, naszego opatrznościowego Przewodnika i współczującego Ojca”. Niech te słowa staną się mottem peregrynacji.

3. Dzisiaj o godz. 11.00 zapraszam na wspólne spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i rodziców kandydatów do bierzmowania.

4. W najbliższych dniach czekają nas aż dwie uroczystości odpustowe, na które już dzisiaj zapraszam wszystkich mieszkańców Ryczówka, Rodak i gości. W niedzielę za tydzień odpust ku czci św. Marka. W kościele parafialnym nie ma Mszy św. o godz. 11.00. Zamiast tego w południe zapraszam do kościoła św. Marka. Mszę św. odprawi i kazanie wygłosi ks. Marek Łabuda, proboszcz parafii w Kluczach i solenizant. Dzień później, w poniedziałek 1 maja także o 12.00 Msza św. ku czci św. Józefa w Ryczówku. Na obie uroczystości zapraszam ministrantów, strażaków, Koła Gospodyń Wiejskich, chór, dzieci, młodzież i dorosłych. Pani Basia prosi wszystkich, którzy to czynili w latach poprzednich oraz nowych chętnych do posprzątania kościoła św. Marka i jego otoczenia w środę o godz. 10.00.

5. Na sprzątanie kościoła parafialnego zapraszam natomiast w najbliższą sobotę o godz. 9.00 mieszkańców Ryczówka z ulic: Krzewowa, Borowa, Argentyna, Kluczewska i Kwaśniowska. Proszę o zabranie oprócz mopów, wiader, także grabi do liści. I zapraszam…

6. Trwa jubileusz 25 lat Diecezji Sosnowieckiej. Jednym z najważniejszych punktów obchodów będą uroczystości 11 czerwca na Placu Papieskim, podczas których diecezja świętować będzie wraz z miastem Sosnowiec, wspominającym 115. rocznicę nadania praw miejskich. Po Mszy św., odprawianej przez biskupa sosnowieckiego, rozpocznie się koncert Piotra Rubika „Santo Subito”. W sumie będzie to ponad 100 osób na scenie. Z naszej parafii zorganizowany będzie autokar na ten wyjazd. Szczegóły i zapisy już wkrótce. Uwaga: intencja mszalna 11 czerwca z godz. 16.00 przeniesiona będzie na godz. 11.00, Mszy św. o 16.00 nie będzie.

7. Na koniec, jak zawsze, zachęta do czytania prasy katolickiej. W tym tygodniu szczególna. Tygodnik „Niedziela” w najnowszym numerze zaprasza do udziału w odpuście ku czci św. Marka w Rodakach 30 kwietnia. Przy okazji krótkie przypomnienie historii kościółka wraz z jego zdjęciem. Warto go mieć w domowym archiwum. Jest też zaproszenie na Kampus JPII do Jerzmanowic. W „Gościu Niedzielnym” natomiast bezpłatny dodatek DVD z kinowym hitem czyli filmem „Zmartwychwstały”. Oba tygodniki zamówiłem w większej, niż zwykle ilości. Koszt każdego z nich to 5 zł. A dla nieco młodszych jest nowy numer „Małego Gościa Niedzielnego”.

8. Na koniec historia sprzed kilku dni, opowiedziana przez jednego z księży o tym, jak rozumują czasami dzieci:
po powrocie z kościoła w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rodzice rozmawiają z dziećmi o tym, co widzieli i co podobało im się w czasie Liturgii.
- Mnie podobali się strażacy przy Grobie - zdecydował Kamil.
- Mnie kolorowe kwiaty - zapewniała Marysia.
- A mnie piosenka o „wesołym dzieńdzisiu” - przypominał sobie mały Robert.
Nie od razu udało się ustalić, że chodzi o pieśń „Wesoły nam dziś dzień nastał”.

Dobrego tygodnia. Szczęść Boże!