Ogłoszenia duszpasterskie na 12 marca 2017 r. – II niedziela Wielkiego Postu

1. W tym tygodniu w piątek zapraszam wyjątkowo na jedno z dwóch nabożeństw Drogi Krzyżowej. Dzieci zapraszam na godz. 16.00. Proszę też, by na to nabożeństwo przygotowały sobie własnoręcznie ok. 20-centymetrowe krzyżyki z gałązek. Z tymi krzyżykami pójdą w czasie nabożeństwa, a po nim złożą je pod ołtarzem jako swój dar. Droga Krzyżowa dla dorosłych i kandydatów do bierzmowania będzie 15 minut później niż zwykle, czyli o 16.45, a po niej Msza św. W niedzielę o godz. 8.00 Gorzkie Żale czyli śpiewane nabożeństwo Męki Pańskiej z rozważaniem pasyjnym.

2. Dzisiaj we wszystkich kościołach w Polsce jest tradycyjnie przeprowadzana zbiórka do puszek z przeznaczeniem na Kościoły Misyjne.

3. Za tydzień Niedziela Serca dla Parafii. Przypomnę rzecz oczywistą: wszyscy odpowiadamy za naszą wspólnotę parafialną. Dlatego za każdą pomoc, bezinteresownie poświęcony czas i ofiary, często kosztem wyrzeczeń, „Bóg zapłać!”. Dziękuję także p. Halinie Ładoń za podarowanie do kościoła dywanu do prezbiterium, a Dorocie i Grzegorzowi Binek za jego wytrzepanie i rozłożenie.

4. W najbliższą sobotę, 18 marca na godz. 9.00 zapraszam do włączenia się w sprzątanie kościoła mieszkańców Ryczówka z ulic: Zadolna, Kątowa, Laski, Świniuszka. Zachęcajmy się do tego wzajemnie.

5. Za tydzień zapraszam na spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św. po Mszy o godz. 11.00.

6. Przed ołtarzem wystawiony jest krzyż, do którego przed i po nabożeństwach możemy podchodzić, by go adorować przez ucałowanie lub przyklęknięcie i chwilę modlitwy. Jest też koszyk, do którego możemy składać ofiary na kwiaty do Grobu Bożego w naszym kościele. Jednocześnie dziękuję za wszelkie zbiórki na ten cel na poszczególnych ulicach i w gronie sąsiadów. Może to być praktyczna realizacja jałmużny wielkopostnej.

7. Przypomnę, że Rekolekcje Wielkopostne planowane są w naszej parafii od 5 do 8 kwietnia. Wstępny program jest już wywieszony w gablotce i na stronie internetowej parafii. Zachęcam do modlitwy w intencji rekolekcji.

8. W związku z przypadającą w tym roku setną  rocznicą objawień fatimskich po Wielkanocy po domach każdej parafii, będzie wędrowała figura Matki Bożej Fatimskiej, której poświęcenia dokona ks. biskup ordynariusz 25 marca.

9. Polecam nowe numery tygodników „Niedziela” i „Gość Niedzielny” oraz miesięcznik „Mały Gość Niedzielny”. W Gościu Niedzielnym” czytamy np.: przejedzony świat wybiera diety. Przejedzony świat chrześcijański wybiera post, który uzdrawia ducha i ciało. Różnica między postem i dietą dotyczy motywacji i odniesienia. Dowiemy się też, dlaczego Bóg wybrał wioskę, która nosi imię ukochanej córki Mahometa? Dlaczego Maryja jest jedyną kobietą wymienioną w Koranie z imienia?

10. Wszystkim życzę owocnego nawracania się w trwającym Wielkim Poście. I nie patrzmy, że inni są gorsi, mniej pobożni, bo może się okazać, że jest zupełnie inaczej. A na zakończenie opowieść:

Paweł i Gaweł żyli w tak wielkiej zgodzie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy, jakby braćmi nie byli. Dzięki przebiegłości i nadużyciom wkrótce dorobili się wielkiego majątku. Aż niespodziewanie stało się nieszczęście. Paweł umarł. Przychodzi więc na plebanię Gaweł, kładzie na stół przed proboszczem worek pieniędzy i mówi:

- Daję te pieniądze, ale pod warunkiem, że na cmentarzu nad grobem ksiądz powie, że Paweł był świętym.

Ksiądz proboszcz bystrym wzrokiem przeliczył pieniądze. Starczy nie tylko na budowę nowej plebanii, ale i na dokończenie remontu kościoła. Zgodził się. Na drugi dzień nad grobem proboszcz spełnił obietnicę.

- Paweł - powiada - był złodziejem, oszustem, kłamcą i jeszcze długo można by wymieniać podobne przymioty.  Jednak w porównaniu ze swym bratem był on po prostu świętym.

Prawdziwej świętości nie tylko w Wielkim Poście wszystkim życzę. Szczęść Boże!