Górale z Bachledówki i okolicRówne 200 osób pielgrzymuje na Jasną Górę z Bachledówki koło Zakopanego. To jedna z czterech grup Pielgrzymki Góralskiej. Pozostałe nocowały w Kluczach, Chechle i Kwaśniowie. Grupa z Bachledówki nocowała głównie w rodackiej szkole. 28 lipca pielgrzymi na boisku mieli swój pogodny wieczór, natomiast w środę rano w parafialnym kościele Mszę św.

Niedaleko Tatr, nad powstałą przed 1605 r. wioską Międzyczerwienne, góruje łagodne wzgórze, wznoszące się na wysokości ponad 1000 m.n.p.m. nazwane Bachledówką, najprawdopodobniej od niejakiego Bachledy, który tutaj miał zamieszkać. Obecnie miejsce to odwiedza corocznie przynajmniej 3 tysiące ludzi z racji swego wypoczynku w górach, zwłaszcza w miesiącach letnich. 19 sierpnia 1982 roku, w okresie stanu wojennego, wyszła z Bachledówki, z kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej, znajdującej się w Domu Wypoczynkowym paulinów z Jasnej Góry, I Piesza Pielgrzymka Górali na Jasną Górę. Myśl o zorganizowaniu pieszej pielgrzymki z Bachledówki na Jasną Górę dojrzewała gdzieś od 1980 roku. W tym roku pielgrzymi wędrują po raz 34, w terminie 23  - 31 lipca.