Radośnie, ludowo, pustynnie i tanecznie czyli ŚDM w Kluczach i okolicy (wideo)Od powitań i modlitwy rozpoczął się drugi dzień pobytu gości zza granicy w naszym dekanacie. O godzinie 8.00 w kościele Kluczach chlebem i solą czyli zgodnie z polską tradycją powitani zostali przedstawiciele Hiszpanii i Wenezueli, którzy gościnę znaleźli w sześciu parafiach dekanatu oraz w Bydlinie. Po modlitwie radosny korowód ze śpiewem w różnych językach ruszył w kierunku Domu Kultury. Był czas na zaznajomienie się z historią i kulturą regionu. Goście aktywnie reagowali, z prawdziwie hiszpańskim i wenezuelskim temperamentem na występy Ziemi Kluczewskiej, Rodaczan i Tesamee czyli zespołów działających w gminie. Tańce greckie, czeskie, hiszpańskie i wenezuelskie, pokazy skoków spadochronowych, Msza św. na granicy jedynej w Europie pustyni odprawiana przez biskupa greckiego i polskiego i przejście przez Bramę Chrztu złożyły się na spotkanie, jakie 21 lipca odbyło się w Chechle. Uczestniczyli w nim pielgrzymi ŚDM, którzy korzystają z gościny w czterech dekanatach diecezji sosnowieckiej.