Ks. Stefan WalusińskiKs. kan. Stefan Walusiński urodził się 1.09.1937 r. w Piadykach koło Kołomyji na dzisiejszej Ukrainie.

Ochrzczony został w parafii Kołomyja w diecezji lwowskiej. Około roku 1944 rodzina Walusińskich przeniosła się do Kurozwęk – wsi położonej nieopodal Staszowa. Tam skończył szkołę podstawową. Dalszą edukację odbywał w Kielcach. Najpierw w Niższym Seminarium, a następnie studiował w Wyższym Seminarium, które ukończył w 1961 r. 27 maja tego roku, w katedrze kieleckiej, przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. Biskupa Czesława Kaczmarka. Po święceniach biskup skierował Go do parafii św. Jana Chrzciciela w Pilicy. Tam pracował jako wikariusz. W 1965 r. powrócił do Kielc, aby podjąć funkcję prefekta w parafii katedralnej. Praca w katedrze to przede wszystkim długie dyżury w konfesjonale i troska o młodzież. Po 5 latach Ks. bp Jan Jaroszewicz  przeniósł ks. Stefana do Buska Zdrój. W latach 1974 -78 przyszło mu pracować w Olkuszu w parafii św. Andrzeja.

1 stycznia 1978 r. otrzymał pierwsze i jak się okazało też ostatnie probostwo. Była to Parafia Rodaki, gdzie duszpasterzował przez 34 lata. Odchodząc na emeryturę zamieszkał w Domu św. Józefa w Będzinie; do którego wnosił charakterystyczny klimat. Zapamiętamy Go jako kapłana oczytanego, mającego wiedzę z zakresu historii i sztuki a nadto muzykalnego umiejącego rozbawić nas biesiadnymi piosenkami, które sam układał. 9 stycznia 2019 r. trafił do szpitala w Czeladzi skąd został przewieziony do Siemianowic śląskich. Już do nas nie wrócił. Zmarł 14 stycznia 2019 r.

W testamencie swym napisał: Dziękuję z głębi serca Trójcy Przenajświętszej za wszystkie łaski, a zwłaszcza za łaskę powołania kapłańskiego. Przepraszam mojego Mistrza i Zbawiciela, a także Kościół Święty za wszystkie moje grzechy i niedoskonałości. Starałem się zawsze przez sakrament pokuty godnie sprawować czynności kapłańskie. Dziękuję Księżom Biskupom Kapłanom i Wiernym za wszelką życzliwość. Ze wzruszeniem wspominam moich pobożnych rodziców siostrę Barbarę i całą rodzinę. Pamiętajcie o mnie po śmierci.

Ukochanej Parafii Rodaki dziękuję za lata wspólnego uwielbiania Boga. Pragnę spocząć na cmentarzu w Rodakach, bo wszyscy tam spoczywający zmarli czy żyjący byli moją drugą rodziną. Wybaczcie, że nie wymieniam nazwisk ludzi szczególnie zasłużonych, ale byłaby to zbyt długa lista. Przepraszam tych wszystkich, których dotknęły moje grzechy czy błędy.


Urodzony: 1 września 1937 r. w Piadykach (obecnie Ukraina), święcenia prezbiteratu: 27 maja 1961 w Kielcach.

Posługa kapłańska:

* 1961 - 1965 wikariusz w Pilicy
 * 1965 - 1971 wikariusz w Kielcach - katedra
 * 1971 - 1974 wikariusz w Busku Zdroju
 * 1974 - 1978 wikariusz w Olkuszu
 * 1978 - 2012 proboszcz w Rodakach
 * 2012 - emeryt, przebywa w Domu św. Józefa